/MERYAD YÖNETİM KURULU BAŞKANI COŞKUN DOĞMUŞ 5 ARALIK KADIN HAKLARI GÜNÜNÜ KUTLADI

MERYAD YÖNETİM KURULU BAŞKANI COŞKUN DOĞMUŞ 5 ARALIK KADIN HAKLARI GÜNÜNÜ KUTLADI

Meryad Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Doğmuş:”Kadınların toplumun her kademesinde en iyi şekilde yer alması gerekiyor”
Doğmuş, 5 Aralık Kadın Hakları Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, Türk kadınının her şeyin en güzeline layık olduğunu belirtti.
Türk kadınının Mustafa Kemal Atatürk sayesinde 5 Aralık 1934’te seçme ve seçilme hakkına kavuştuğunu anımsatan Doğmuş, o tarihten bu yana her yıl 5Aralık’ın kadınların sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasal haklarının elde edildiği gün olarak anıldığını bildirdi.
Doğmuş, Türk kadınının seçme ve seçilme hakkına kavuştuğunda dünyada sadece 28 ülkede kadınların yasal olarak bu imkana sahip olduğunu vurguladı. Fransa’da 1944’te, İtalya’da 1945’te, Yunanistan’da 1952’de, Belçika’da 1960’da ve İsviçre’de 1971 yılında kadınların seçme ve seçilme hakkını elde edebildiğine dikkati çeken Doğmuş, kadınların sahip olduğu hakları özgürce kullanmalarına olanak sağlanması gerektiğinin altını çizdi.
Doğmuş, mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Kadın Hakları Günü, kadın sorunlarının gündeme getirilmesi, bu konuda bir farkındalık oluşması ve çözümler bulunması yolunda önemli bir gündür. Atatürk’ün de dediği gibi ‘Dünya üzerinde gördüğümüz her şey kadının eseridir.’ Çünkü hepimizi doğuran, büyüten ve yetiştirerek hayata kazandıran kadınlarımızdır. Kadınlar sosyal hayatın her kademesine etki eder. O yüzden onların sahip olduğu hakları özgürce kullanmalarına olanak sağlamalıyız. Kadınların toplumun her kademesinde en iyi şekilde yer alması gerekiyor. Bu vesileyle Kadın Hakları Günü’nün kadınların daha özgür ve hiçbir kısıtlamayla karşı karşıya kalmadığı günlere ulaşmasını diliyor, tüm kadınlarımızın Kadın Hakları Günü’nü kutluyorum.”